Zimní kempování

20.10.2020

Podzim je tady a s ním v podstatě zimní sezóna. Pohyb obytných vozů na cestách pomalu ustává, i když podzimní slunečné dny občas způsobí "rojení" cestovatelů.  Také mnohé kempy se ukládají k zimnímu spánku. Cestování obytným vozem je však možné v každém ročním období a je jen na cestovateli, jak tuto možnost využije. 

Pochopitelně je nutné mít připravený a vhodný vůz, ať již vlastní, nebo třeba z naší půjčovny. Obytné vozy, vhodné pro zimní provoz by měly mít samozřejmě zimní pneumatiky, ale také doplňkovou výbavu - lepší izolaci, zesílené topení a také vyhřívané nádrže, neboť uvíznout někde se zamrzlými či dokonce popraskanými nádržemi s vodou rozhodně na cestovatelské radosti nepřidá. Například náš půjčovací Sun Living je vybaven silnějším topením Truma 6E, které nejen pohodlně vytopí prostor vozu, ale navíc funguje na plyn i elektřinu 220V.  Drobnost, jako vyhřívaná podlaha sprchového koutu spíše potěší, než že by byla nezbytná. Ale vytápění s využitím elektrické přípojky je důležité, při využití pouze plynu je pochopitelně zimní spotřeba plynu vyšší, než v létě a nutí tak cestovatele častěji vyměňovat plynové lahve.  

A jak je to s možnými cíli?   Turistické atrakce - a zvláště ty přírodní - mají na podzim či v zimě zcela jinou atmosféru, než v létě. Také cestovatelů je mnohem méně. Jistě, některé atrakce jsou zavřené, stravování v restauracích může být také omezené (a to nezmiňujeme současné kovidí restrikce). Což ovšem cestovateli v obytném voze vadit nemusí, neboť má svou kuchyň a spíž a lednici s sebou a je soběstačný.  A zimní sezóna přináší nové cíle -  například kempování u sjezdovek je skvělé pro milovníky lyžování. Výlet do termálů také potěší i (možná zvláště) v zimě. A jsou běžné i vyhlášené kempy s celoročním provozem, stejně jako parkoviště pro obytná auta, tzv. stellplatzy. A koneckonců parkoviště u turistických cílů mnohdy přes zimní sezónu zejí prázdnotou a nabízejí tak pohodlnou možnost k přenocování.  A to nemluvíme o možnosti vyrazit na teplý jih - měsíc či dva na španělském pobřeží .........     

Kdo o to stojí, svůj cíl si jistě najde....   a vůz z naší půjčovny jistě nezklame :-)