Jak se to jmenuje?

24.06.2021

               Nedávno volal zákazník, že by chtěl půjčit ten obytný autobusek.  Chvíli jsme si pak povídali o tom, jak se vlastně ty rozličné typy vozidel jmenují. Možná by to bylo zajímavé i pro vás.

KARAVAN (někdy CARAVAN)  Toto označení je v našich končinách obvyklé pro obytný přívěs. Podle našeho názoru a také časté praxe se dá použít i jako označení pro obytný vůz.  Karavan považujeme za vozidlo k obývání, ať už s vlastním pohonem, nebo s nutností využít tažné vozidlo. O jaký druh vozidla se jedná pak poznáme z kontextu  - např. cestujeme karavanem , karavanem na cestách        (obytný vůz), cestujeme s karavanem (obytný přívěs).  

Obytný vůz, někdy také obytný automobil, hovorově obytňák, bydlík. Někdy se také používalo cestovní vůz (z německého Reisemobil), ale i odborné časopisy se sjednocují na obytném voze (německy Wohnmobil). Hovorová označení typu bydlík apod. jsou někdy vnímána mazlivě až láskyplně, ovšem někdy mohou být vnímána hanlivě. 

Obytné vozy pak dále rozlišujeme podle  technického provedení - INTEGROVANÝ  (to by mohl být onen na počátku zmiňovaný "obytný autobusek"), POLOINTEGROVANÝ, ALKOVNA, VESTAVBA (VAN).  

Obytné přívěsy se liší většinou svou velikostí a hmotností. Mohou být jedno, dvou i vícenápravové. Maringotka, která je de facto také obytným přívěsem, má vlastní kategorii, je to prostě maringotka. 

Existují také další  druhy obytných vozidel, které jsou ale zastoupeny jen okrajově, jsou to např. obytné návěsy, obytné nástavby (které se nakládají na nosný pickup nebo na nákladní přívěs). Existují také skutečné obytné autobusy  - tedy přestavěné autobusy, nyní již určené k bydlení.  


Jistě by se našly možnosti dalších druhů vozidel, i dalších pojmenování. Pokud Vás napadá nějaké zatím nezmíněné, napište nám ho do komentářů na facebooku, budeme rádi :-)

Ať už ale k cestování zvolíte jakýkoliv druh vozidla, určitě si to užijete. Pocit svobody je k nezaplacení!